Az Önce Modüllerimi Özgürleştirdim Çeviri | 20 March 2016

Çevirinin orijinal metnı: https://medium.com/@azerbike/i-ve-just-liberated-my-modules-9045c06be67c

Not: Tüm bu desteğiniz için teşekkür ederim. Kik şimdi de anaakım medyada, gerçekleri gizleyerek bana etik dışı habercilikle saldırıyor.

Birkaç hafta önce bir patent avukatı bana ‘kik’ modülünü NPM’den kaldırmam için bir e-posta gönderdi. Benim cevabım ‘hayır’dı ve bana ‘Bu konuda gıcık olmak istemiyorum ama ‘kik’ bizim tescilli markamız ve avukatlarımız yakında kapını yumruklayıp hesaplarını kapattırmaya başlayacaklar.’

Kiki ilk kodlamaya başladığımda aynı adla bir şirket olduğunu bilmiyordum. Ve de bir firmanın onun adını zorla değiştirmemi istemelerini de istemiyordum. Onları reddettikten sonra, NPM’in destek birimine erişerek tüm hukuki güçlerini kullandılar. @cular bu modülün sahipliğini değiştirmeyi kabul ettiler, hem de iznim olmadan.

Bu durum da NPM’in kurumun insanlardan daha önemli olduğu ve başkasına ait bir özel bahçe olduğunu fark etmemi sağladı.

Özetle; NPM artık benim açık kaynak çalışmalarımı paylaştığım bir yer değil, bu yüzden, tüm modüllerimi yayından kaldırdım.

Bu anlık bir tepkiyle yapılan bir hareket değil. Açık kaynağı çok seviyorum ve açık kaynak topluluğunun eninde sonunda NPM’e gerçekten özgür bir alternatif üreteceğine inanıyorum.

Eğer yazılımlarınız bu nedenle bozulduysa sizden özür diliyorum. Dilerseniz bağımlılıklarını benim github depoma doğrudan aktarabilir (azer/depoadi) ya da eğer bir modülün sahipliğini almak isterseniz size o deponun sahipliğini vermekten mutluluk duyarım.

Neşeyle.